Sıkça Sorulan Sorular

1. Kim oturma izni başvurusunda bulunmalıdır? 2. Çeşitli ikamet izni uygulama seçenekleri nelerdir? 3. İlk kez başvuru veya uzatma için başvuruyor muyum (yenileme)? 4. Oturma izni başvurusu için hangi dokümantasyona ihtiyacım olacak? 5. Sağlık sigortasına kayıt yaptırmak hakkında ne bilmeliyim? 6. Başvurum onaylandıktan sonra ne kadar süre kartımı alabilirim? 7. Türkiye'yi randevuya katılmakla ve ikamet izni kartımın posta yoluyla gelmesini beklemek arasında bırakabilir miyim? 8. Randevum planlandıysa Türkiye'den ayrılabilir miyim, vizem bitti mi? 9. Turist vizeminden fazla kaldığımdan nasıl emin olabilirim? 10. Oturma iznimin sona ermesinden sonra ne kadar süre ceza almadan ülkeyi terk etmeme izin verdim? 11. Oturduğum yer / çalışma / vb. Izin süresi dolmak üzere, turist vizesinden çıkıp geri dönebilir miyim? 12. Oturma izni randevusu ayarladıysam, turist vizemin sona ermesinden sonra Türkiye'de kalmaya müsaade mıyim? 13. Oturma iznim kaybolduysa veya çalınırsa ne yapmam gerekir? 14. Pasaportumun kaybolması, çalınması, yenilenmesi vb. Ve geçerli ikamet iznim var ise ne yapmam gerekir? 15. Geçerli oturma iznindeyken adres değişikliği yaparsam ne yapmam gerekir? 16. Finansal kapasite belgesi için bir Türk banka hesabına para yatırmam gerekiyorsa, nasıl açabilirim?? 17. Oturma izni başvurusu için ücretler nelerdir? 18. Oturma izni başvuru ücretlerini nasıl ödeyebilirim? 19. Oturma izni ile ülkenin dışında ne kadar süre kalabilirim? 20. İşlemi kolaylaştırmak için * yasadışı yöntem * ekleyebildiğimi duydum mu? 21. Öğrenci vizesine başvuruyorum. Ne yapmalıyım? 22. Randevumda ek dokümanlara ihtiyacım olduğunu söyledim, ne kadar süre var? 23. Oturumu iznim tayin tarihini seçmek mümkün müdür? 24. Günlük ikamet tezkeresinde ikamet iznimi benimle birlikte taşımalı mıyım? 25. Türkiye'de bebek doğurma durumunda ne yapmam gerekir? 26. Oturma iznimi benim için sıralayacak kullanabileceğim bir hizmet var mı?
Oturma izninizi almak, özellikle de belli adımları belirsiz veya kendi benzersiz koşullarınıza sahipseniz, büyük bir girişim gibi görünebilir. Başvuru sürecinde gerekli tüm adımları takip eden İkamet İzni Kılavuzumuza bir göz atmanız gerekmektedir. Rehberimizi tamamlamak ve olabilecek bazı ek soruları cevaplamak için bu Türk oturma izni SSS'ini hazırladık.

Not: Sunulan tüm bilgiler değişime tabidir (ve çoğu zaman geçerlidir). Bölgeler, şube ve hatta başvurunuza atanan birey arasında sıklıkla farklılıklar vardır. Durumunuzdan şüpheniz varsa, 157 numaralı resmi yardım hattına, yasal bir temsilciye veya konsolosluğunuza başvurun. Aşağıda sadece açıklığa kavuşturmaya yardımcı olmakla birlikte,% 100 güvenilir olarak algılanmamalıdır. Okuyucular, alanımızın neredeyse her şey ülkenin heryerinde standart olmasına rağmen, İstanbul üzerine odaklandığını da belirtmelidir.

1. Kim oturma izni başvurusunda bulunmalıdır?


Tipik bir turist vizesi, Türkiye'de 90 gün kalmanıza izin verir. Bundan daha uzun süre Türkiye'de kalmayı planlıyorsanız, ikamet tezkerenizi vizenizin son gününden önce başvurduğunuzdan emin olabilirsiniz. Vizenizin sonuçlandırılmasından önce başvurunuzu yapmazsan, bir sonraki ülken çıkışında ceza yasağı uygulanabilir.

2. Çeşitli ikamet izni uygulama seçenekleri nelerdir?


Dört en yaygın olanı:

Kısa süreli ikamet - Yeni başvuranlar, bir yıllığına kadar bir izin bekleyebilir; yenilemeler genellikle iki yıllık bir süreyi kapsayacak şekilde genişletilebilir.

Uzun süreli ikamet - Sekiz yıllık sürekli ikamet izni kapsamı sağlamayı başaranlar için. Bunlar sonsuz süreli geçerlidir.

Aile İkameti - Bir Türk vatandaşı ile evli olanlar için; Bir Türk vatandaşına bağlı küçükler.

Öğrenci Yurdunda Yer Alanlar - Türkiye'de asistan, lisans veya yüksek lisans eğitimini sürdürenler için.

4. İlk kez başvuru veya uzatma için başvuruyor muyum (yenileme)?


Eğer ikamet izniniz için ilk başvuru yapıyorsanız, elbette böyle bir başvuruda bulunacaksınız. Bir turist vizesi veya çalışma izninden ayrılırken, daha önce Türkiye'de ikamet izni almış olsanız bile, "ilk kez" başvuru sahibi olursunuz.

Uzatmalar yalnızca yenileme başvurusunda bulunulduklarında geçerli bir oturma iznine sahip olanlar içindir. Uzantılar, kayıtlı posta vasıtasıyla mümkündür, ancak ilk başvuranların atamalarını bizzat yapmaları gerekmektedir.

4. Oturma izni başvurusu için hangi dokümantasyona ihtiyacım olacak?


Resmi site burada gerekli belgeleri özetlemektedir. Kısa süreli düzenli ikamet izni için temel bilgiler şunlardır:

Tamamlanmış bir ikamet izni başvuru formu, renkli basılır

Pasaportunuz - Giriş pul sayfanız da dahil olmak üzere sizinle birlikte birden fazla renkli kopyasını almanızı öneririz. Pasaportunuz Latin harfiyse, noter tasdikli bir çeviri yapın.

Bir vergi numarası (veya tekrar başvuranlar için yabancı kimlik numarası)

Sağlık sigortanızın bir kopyası (veya resmen damgalı ve imzalanmış siyah beyaz kopya). Aslında, renkli kopyalar için damga ve imza almayı öneririz. Bu, 18 yaşından küçük veya 65 yaş üstü başvuru sahipleri için gerekli değildir. [Soru 6, daha fazla ayrıntı sunar.] Dört biyometrik pasaport fotoğrafı - Bunların son altı ay içinde beyaz bir zemine çekilmesi gerekiyor.

Finansal kapasite belgesi - Başvurunuzdaki beyan bazen yeterli olabilir, ancak bazen banka ekstresi ile başka bir güne geri dönmeniz istenecektir. Bunu önlemek için, en az 6000 dolar (12 aylık bir başvuru için) olduğunuzu gösteren bir Türk bankasından bir banka dekontu getirmenizi öneririz. Değişik sayıları duyduk (ayda 1.300 TL'den 2.000 TL'ye), ancak güvenli bir rota olarak 6000 USD (500 $ / ay) ile dolaşmayı tercih ettik.

Yerleşiklik belgesi - En güvenli yöntem, bir emlak ile resmi bir konut sözleşmesi yapmak ve daha sonra noter tasdikli bir kopyasını getirmektir.

Oturma izni başvuru ücretleri için ödeme belgesi - Başvurunuzu görmek için oturum açtıktan sonra bunları çevrimiçi olarak ödeyebilirsiniz, bu durumda onayınızın bir kopyasını almayı öneririz.

Kayıtlı Adres Belgeleri - İlçenin nüfus müdürlüğü (nüfus müdürlüğü), bir fatura veya kiralık sözleşme yaptıktan sonra bunu bir ikâmetgâh sağlayabilir.

Aşağıdakiler bazen de istenir. Randevunuza bunlar olmadan girebilir, ancak yalnızca aşağıdakilerden birinden almanız ve geri gelmenizi talep edebileceklerinden haberiniz olsun. İşlemi olabildiğince çabuk tamamlamanız acilse, bunları güvende oynamak için vaktinden alabilirsin.

Türk Polis Kayıdı - Bazen talep edilen başka bir listelenmemiş şart. Uygun bir mahkemeye (İstanbul Çağlayan) başvurarak sabıka kaydınızı talep etmeniz gerekecek. Damgalanmış ve imzalanmış olduğundan emin olun.

Sosyal yardım almadığınızın kanıtı - Nadiren talep edildi, ancak satın alınması kolay oldu. İlçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na, pasaport ve vergi numaranızla birlikte gidin.

5. Sağlık sigortasına kayıt yaptırmak hakkında ne bilmeliyim?


Sağlık sigortası alırken dikkat edilmesi gereken önemli şeyler şunlardır:

Mevcut seçenekler SGK ve özel sigortadır.

Oturma izniniz, sigorta kapsamınızın sona ermesinden önce geçerlidir. Sigorta kapsamınız 09/09/2016 tarihinde biterse, ikamet izniniz yalnızca 08/09/2016 tarihine kadar sürer.

Sigorta belgeleriniz aşağıdaki ifadeyi içermelidir ZORUNLU: Işbu poliçe 06.06.2014 tarih ve 9 sayılı İkamet Izni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına Ilişkin Genelge 'de belirlenen asgari teminat yapısını kapsamaktadır.

6. Başvurum onaylandıktan sonra ne kadar süre kartımı alabilirim?


Bu, şansa bağlı olma eğilimindedir. Şanslıysa, bir hafta kadar sürer. Resmi maksimum bekleme süresi 90 gündür.

7. Türkiye'yi randevuya katılmakla ve ikamet izni kartımın posta yoluyla gelmesini beklemek arasında bırakabilir miyim?


Evet, geçerli bir vizeniz olmadığını farz ederseniz, başvuru sürecinin randevu bölümünü tamamladıktan sonra maksimum 15 gün süreyle ayrılabilirsiniz. Oturma izniniz gelene kadar sizinle birlikte yanınızda taşıması beklenen dokümantasyonu randevunuzda (imzalayıp imzaladığınızdan emin olmanız gerekmektedir) alacaksınız. Bununla ve ödeme makbuzlarıyla, yurtdışında 15 günden daha kısa bir süre kaldığı sürece Türkiye'den çıkıp girebilmelisin.

8. Randevum planlandıysa Türkiye'den ayrılabilir miyim, vizem bitti mi?


Hayır. Randevunuzun hızlandırılması konusunda şansınızı her zaman yerel göçmenlik bürolarında deneyebilirsiniz, ancak bu çok nadir durumlarda dışında işe yaramayacağımız tecrübesidir. Randevunuzdan sonra resmi belgeleri almadan önce ayrılmaya çalışırsanız muhtemelen para cezasına çarptırılır ve başvurunuz geçersiz sayılır.

09. Turist vizeminden fazla kaldığımdan nasıl emin olabilirim?


YALNIZCA güvenilir bir yol, 90 güne yetişmektir. Sık girip çıkarken, pasaport kontrolünde Türkiye'ye girerken sizden isteyebilirsiniz, fakat biz insanlara yanlış bilgi girdiklerini söylediler. Toplama yaparken daima takip ve giriş ve çıkış tarihlerinizi eklediğinizden emin olun. Bunun faydalı olabilecek birçok çevrimiçi araç vardır.

10. Oturma iznimin sona ermesinden sonra ne kadar süre ceza almadan ülkeyi terk etmeme izin verilir?


Resmi sayı 10 gündür ancak her pasaport kontrol ajanı bunun farkında değildir ve bazen sizi farklı bir masaya yönlendirirler. Bu tür sorunlar için havaalanı ekstra saatlerinde faktör. Bazı pasaport kontrol memurları, kuralın tamamen farkında olmadığı için, kalanı riske sokmamalarını öneririz.

11. Oturduğum yer / çalışma / vb. Izin süresi dolmak üzere, turist vizesinden çıkıp geri dönebilir miyim?


Evet, bu ortak bir taktik. Ardından, bir sonraki oturma izniniz için çevrimiçi başvurmak için ek 90 günlük pencerenizi turist vizenizin kapsamında olacaksınız. Sadece ilk izniniz bitmeden Türkiye'den ayrılmaya özen gösterin.

12. Oturma izni randevusu ayarladıysam, turist vizemin sona ermesinden sonra Türkiye'de kalmaya müsaade mıyim?


Evet, randevu vizenizdeki uygun 90 günü doldurmadan önce planlandığı sürece sorun yok.

13. Oturma iznim kaybolduysa veya çalınırsa ne yapmam gerekir?


Bunu hemen polise bildirmeniz ve resmi bir rapor almanız gerekir. Daha sonra, yerel göçmenlik bürosuna (randevu almadan) gidebilir, rapor gösterebilir ve gerekli ücretleri ödeyebilirsiniz.

14. Pasaportumun kaybolması, çalınması, yenilenmesi vb. Ve geçerli ikamet iznim var ise ne yapmam gerekir?


Yeni pasaport, renk fotokopileri ve karşılık gelen bir biyometrik pasaport fotoğrafı ile yerel göçmenlik bürosuna gidin ve en kısa sürede onları bilgilendirin (sınır olarak iki hafta ile yirmi gün arasında duymuştuk). Bir randevuya ihtiyacınız olmayacak, görülecek olanları bekleyeceksiniz.

15. Geçerli oturma iznindeyken adres değişikliği yaparsam ne yapmam gerekir?


İlçenin Nüfus Müdürlüğü Bürosuna gitmeniz ve resmi bir adres değişikliği formu almalısınız. Oturduğunuz ikamet izninizi, kiralık sözleşmenizi, elektrik faturasını ve pasaportunuzu alınız.

Ardından, ilk başvurunuzdaki gibi, ilgili tüm belgeyi (kiralama sözleşmenizi noter tasdikli hale getirmenizi öneririz) yerel göçmenlik bürosuna almanız gerekir.

16. Finansal kapasite belgesi için bir Türk banka hesabına para yatırmam gerekiyorsa, nasıl açabilirim?


Burada işlem hakkında bir rehberimiz var.

17. Oturma izni başvurusu için ücretler nelerdir?


Çoğu ülkenin vatandaşları kart için 58,50 TL, yıllık ücret için yaklaşık 80 TL ödemek zorunda kalacaklar. Bazı diğer ülkelerin ücretleri değişiyor. Biraz eski olsa da, resmi liste burada bulunabilir.

18. Oturma izni başvuru ücretlerini nasıl ödeyebilirim?


Neyse ki artık çevrimiçi ödeme mümkün. Bu seçeneği, çevrimiçi başvuru sürecinin son ekranında görürsünüz. Maalesef şu anda sadece Türk kredi kartları kabul edilmektedir.

Diğer seçeneğiniz TC Ziraat, Halk veya Vakıflar Bankası'nda ödeme yapmaktır. Başvuru formunu, pasaport ve vergi numarasını almalısın. Ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir (sorun yaşıyorsanız ödeme ücreti bölümüne bakın).

19. Oturma izni ile ülkenin dışında ne kadar süre kalabilirim?


Yeni kılavuz ilkeler uyarınca, kısa süreli ikamet izni için yurtdışında harcanan zaman sınırı bulunmadığı anlaşılmaktadır. Uzun vadeli bir izin için başvururken kararlarını vermede ülkenin dışında ne kadar zaman geçirdiniz diye düşünüyorlar.

Uzun süreli ikamet izninin hala Türkiye dışındayken bir yıl sınırı var gibi görünmektedir.

20. İşlemi kolaylaştırmak için * yasadışı yöntem * ekleyebildiğimi duydum mu?


Bu süreci uzun yıllardır uğraşanlar sahte belgeleri içeren bir "çözüm" bildiklerini, bir ücret karşılığında noter tasdikli belgeler sağlayacak bir profesyonel vb. Olduğunu söyleyebilir. Buna karşı şiddetle tavsiye veriyoruz. Başvuru süreci son iki yıl içinde dramatik bir şekilde daha organize olmuş ve son zamanlarda bu faaliyetlere katılan kişileri hedeflediklerini açıkladılar. Bulma ve cezalandırma olasılığı yüksektir.

21. Öğrenci vizesine başvuruyorum. Ne yapmalıyım?


Bunlar en iyi sizi okumaya davet eden kurumla işbirliği içinde yapılır. Daha kurulmuş üniversiteler muhtemelen tüm adımları göz önünde bulunduracaktır. Yeni kurumlar biraz mücadele edebilir, bu nedenle sürece ayak uydurmaya değer.

22. Randevumda ek dokümanlara ihtiyacım olduğunu söyledim, ne kadar süre var?


Resmi olarak, 30 gün, ancak en kısa zamanda bunu yapmanızı kesinlikle öneririz. Daha sonra geri dönme konusunda dokümantasyona (veya en azından görevlendirdiğiniz memurun adına) başvurmaya değer.

23. Oturumu iznim tayin tarihini seçmek mümkün müdür?


Hayır, site sana bir randevu verecek.

24. Günlük ikamet tezkeresinde ikamet iznimi benimle birlikte taşımalı mıyım?


Evet. Acil durum kaldırıldıysa bile, bunu her zaman yanınıza almalısınız. Bununla birlikte, kartınızın her iki tarafını fotoğraflayın veya fotokopinize çekin ve onları bir yere saklayın.

25. Türkiye'de bebek doğurma durumunda ne yapmam gerekir?


Bebeğin bir Türk vatandaşı olan bir ebeveyni ile doğması durumunda, Türkiye'de vatandaşlık hakkına sahiptir. Bebek doğum yapmayan iki Türk vatandaşı olmadığında bebeğin doğum belgesi, altı aylığına (veya daha düşük bir ebeveynin ikamet tezkeresinde kalan süreye kadar) Türkiye'de kalmasına izin verecektir. Türkiye'de altı aydan daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, bebek adına oturma izni başvurusu yapılmalıdır.

26. Oturma iznimi benim için sıralayacak kullanabileceğim bir hizmet var mı?


Evet. Aslında Yabangee okuyucuları için Residence Permit Made Easy ile anlaşma yaptık. İlginizi çekiyorsa, daha fazla bilgi edinebilir ve formu doldurabilirsiniz.