Oturma İzni

Oturma İzni

Oturma izni ya da başka bir ifade ile ikamet tezkeresi; çeşitli nedenlerden dolayı ülkemize gelip belirli bir süre kalmak isteyen yabancıların alması gereken izindir. Uluslar arası hukuk kriterleri çerçevesinde, insan hakları ihlallerinin önlenmesi ve insanlara yakışabilecek bir sistem oluşturulması amacıyla bu izinler ülkeler tarafından yabancıya uyruklu bireylere verilir. Vize ve vize muafiyetinin tanıdığı süreden sonra doksan günden fazla kalacak yabancı uyrukluların mutlaka ikamet izni almaları gerekir.

Uluslararası hukuk kurallarına göre insanlar çeşitli nedenlerden dolayı başka ülkelerden kısa veya uzun süreli olarak ikamet izni talebinde bulunabilirler. Başka ülkelerde ikamet edebilmek için gitmek istediğimiz ülkenin kanunları doğrultusunda izin talebinde bulunmak gerekir.

Her ülkenin kamu düzenini sağlamak ve ülkelerine gelip ikamet etmek isteyen yabancılar ile sosyal hakların korunması ile ve gerekli takibatı yapabilmek için kendi içerisinde izin aşamaları farklı olmakta; yerine getirilmesini istedikleri işlemler, istedikleri belgeler ve vermiş oldukları izin süreleri birbirinden farklılık göstermektedir.

Türkiye’de yabancı uyruklu bireylere 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslar arası Koruma Kanunu esaslarına göre oturma izni verilmektedir.

Baltalı Hukuk Bürosu olarak; profesyonel ve deneyimli kadromuzla, bireysel veya kurumsal tüm müşterilerimiz için bütün izin süreçlerini A’ dan Z’ ye biz takip ediyoruz.

Türkiye'de Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ülkemizde oturma izinleri İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilmektedir. Ülkemizde vize veya vize muafiyeti için belirlenmiş olan süreden veya doksan günden fazla kalmak isteyen her yabancının mutlaka oturma izni alması gerekmektedir.

Başvuru yapanların öncelikle dikkat etmeleri gereken en önemli husus, oturum izni alabilmek için gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarıdır. Gerekli şartları taşıyanlar süresi içerisinde evraklarını teslim etmelidir. Eksik belge ile yapılan başvurular veya verilen bilgilerdeki yanlışlıklar başvurunun reddedilmesine sebep olduğu için dikkat etmek gerekir. İkamet izninin bazı türlerine başvuru yapabilmek için ilgili kişinin almış olduğu uygun bir vize ile ülkemize giriş yapma şartı aranabilmektedir.

Yukarıda adı geçen Kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda ikamet izni verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmayan kişilere, belirlenen süre için gerekli yasal izin verilir. Ülkemizdeki yabancılar daha önce sadece 12 aylık için izin başvurusunda bulunabiliyorken yapılan değişiklikle şimdi 2 yıla kadar da izin için başvuruda bulunabilmektedirler.

Ülkemizde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslar arası Koruma Kanununun ilgili maddesine göre altı çeşit ikamet izni bulunmaktadır.

Bu izinler :
 • Kısa Dönem İkamet İzni (En fazla 1 yıl izin verilir)
 • Aile İkamet İzni (En fazla 2 yıl izin verilir)
 • Öğrenci İkamet İzni (Çalışma Dönemini bitinceye kadar)
 • Uzun Dönem İkamet İzni (Bitiş süresi belirsizdir)
 • İnsani İkamet İzni (En fazla 1 yıl izin verilir)
 • İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni (Genel olarak 30 gün ile 6 ay arası bir süreyi kapsar, izin süresi en fazla 3 yıl olarak belirlenir) olarak sınıflandırılmıştır.

Not: Bilimsel araştırma yapmak için Kısa Dönem İkamet İzni almak isteyen yabancıların ilgili bakanlık veya üniversitelerden gerekli izni almaları gerekmektedir.

 • Ülkemizde ikamet etmek isteyen yabancılar oturma izni başvurusunu yapabilmek için hangi ülkede bulunuyorsa o ülkenin Türk Konsolosluğu’na müracaat etmesi gerekmektedir.
 • Yabancı uyruklu bireyler zaten ülkemizde bulunuyor ise yerel makamlara gidip oturma izni için başvuruda bulunabilirler.
 • İlk kez oturma izni için başvuruda bulunmak isteyen yabancı uyrukluların, hazırlamış oldukları evraklarla beraber İçişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosuna gitmeleri gerekmektedir.

Oturma İzni Almak İçin Hangi Belgeler İstenmektedir?

Oturma izni alabilmek için istenen belgeler izin türüne göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak aşağıda belirtilen belgelerle müracaat etmek gerekmektedir.

 • Oturma İzni İçin Başvuru Formu (İmzalı)
 • Pasaport: Yeni ve uluslararası geçerliliği olan pasaportun olması ve Latin harfleri ile yazılı değilse yeminli tercüman tarafından hazırlanmış onaylı çevirisi eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf (4 Adet): son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Arka fonu beyaz olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraf kişinin kolaylıkla tanınabileceği şekilde olmalıdır.
 • Gelir durumu ile ilgili belgeler: Yabancı uyruklu kimsenin kalacağı süre boyunca geçinebileceği paranın banka hesabında olması gerekmektedir. Bir aylık 500$ dan bir yılda 6000$’a tekabül etmektedir. Giderler herhangi bir kamu kurumu tarafından karşılanacaksa ilgili belgeler sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası ile ilgili belgeler: Yabancılara en az 1 yıllık özel sağlık sigortası gereklidir. (18 yaş altındakiler ve 65 yaş üstündeki yabancılar için de talep edilebilmektedir)
 • Kalınacak Yer: Yabancı uyruklu kişiler eğer kirada oturacaksa; kira kontratının notere götürülerek tasdik ettirmesi sonra da göç idaresine sunulması gerekir.

Merak Edilen Sorulara Kısa Cevaplar

 • 1. Ücretlendirme İstenilen izin türü ve yapılan başvuru nedenine bağlı olarak değişmektedir.
 • 2. Oturma İzninin Yenilenmesi için izin bitiminden 60 gün önce ilgili kurumlara başvuruda bulunmak gerekir.

İkamet İzni Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Oturma iznini uzatmak isteyen yabancı uyruklu bireylerin, oturma izin süresinin bitmesine altmış gün kalmasından itibaren ve oturma izin süresi dolmadan önce başvuruda bulunması gerekir.

Uzatma başvurusu için e-ikamet sisteminden oturma izni başvurusunda bulunulması ve istenilen belgelerin beş gün içerisinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne posta ile gönderilmesi gerekmektedir.

Merak Ettikleriniz

Türkiye'de Oturma İzni Nereden Alınır?

Türkiye'de yaşamak isteyen yabancı uyruklu bireylerin oturma izni başvurusunu, bulunduğu ülkedeki veya ikamet ettiği ülkedeki Türk Konsolosluğu'na yapması gerekmektedir. Eğer başvuru yapacak kişi halihazırda Türkiye'de ise, istisnai olarak yerel makamlar aracılığı ile oturma izni başvurusunda bulunabilir. İlk kez oturma izni başvurusu yapacak bireylerin, randevu tarih ve saatini öğrenmek adına Türkiye'de oturma izni için gerekli evraklar ile birlikte Göçmenlik Bürosu'nu şahsen ziyaret etmesi beklenmektedir.

Türkiye'de Oturma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Türkiye'de oturma izni başvurusunda bulunmak isteyen yabancı bireylerin, talep edilen ikamet izninin ve iki nüshasının sona ermesinden sonra, en az 60 gün geçerli bir pasaport ya da seyahat belgesine ihtiyacı vardır. Ayrıca, doldurulmuş başvuru formunun yanı sıra; vize ve en az dört adet vesikalık fotoğraf gereklidir. Oturma izninin türüne bağlı olarak, Türkiye'de oturma izni almak için gerekli belgeler farklılık gösterebilir ya da daha fazla belgeye ihtiyaç duyulabilir. Ancak yetkili makamlar tarafından istenen temel evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • İmzalı ikametizni başvuru formu
 • Pasaport ya da kimlik bilgilerinin ve fotoğrafların bulunduğu sayfaların bulunduğu pasaport çıktısı
 • Dört adet biyometrik fotoğraf
 • Başvuru sahibinin geliri ve sahip olduğu kaynaklara dair belgeler
 • Geçerli sağlık sigortası (65 yaşın üstündeki ve 18 yaşın altındaki bireyler muaf olsa da, talep edilebilmektedir.)
Türkiye'de Oturma İzni Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye'de oturma izni fiyatları, izin türüne ve başvurunun nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Oturma İzni Yenileme

Oturma izninizi yenilemek, yani Türkiye'de oturma izni uzatma işlemi yapmak isteyenler, sahip olduğu oturma izninin geçerlilik süresinin bitiminden 60 gün önce yerel yetkililere başvuruda bulunması gerekmektedir. Yenileme başvurusu bu süreç boyunca beklemede kalır ve oturma izninin yenilenip yenilenmeyeceğine karar verilene kadar, başvuru sahibinin Türkiye'de kalmasına izin verilir. Bu tarihe kadar süresi dolmuş olan ruhsatın yerine, oturma iznini yenilemek isteyen bireye ücretsiz bir belge verilecektir. Yeni izin, eski izin belgesinin bitiş tarihinden itibaren geçerli olur.